تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

بقعه آقا پیر بوعلی

  سلسله خاطرات - 28

       شیخ علی معروف به پور[1] فقیه علی و آقا پیر بوعلی، از فقهای زاهد مقیم رشت بود. از شرح احوال وی چیزی در دست نیست. به ظاهر وی از زهاد قرن 13 هجری قمری رشت و دارای مقام علمی و فقاهت بود که به پور فقیه و آقا پیر بوعلی مشهور گردید. پور فقیه یعنی کسی که فقاهت او زیاد است.

       پس از فوت شیخ علی، پیکرش در گورستان قدیمی محله کژده[2] (جانبازان فعلی) که روبروی قبرستان تازه آباد قرار داشت به خاک سپرده و رویش یک پارچه سبزی کشیده شد. با تاسیس مسجد، قبر شیخ علی همراه با تعدادی از قبور دیگر اهالی محل، داخل مسجد قرار گرفت و بر اثر گذشت زمان، مردم به جهت احترام شیخ علی، بقعه ای بر روی قبرش بنا کردند و سپس کم کم مزار شیخ تبدیل به یکی از بقاع رشت گردید. امروزه صاحب بقعه در نزد مردم به آقا پیر بوعلی شناخته می شود.

       حجه الاسلام و المسلمین محمدرضا معتمد که از سال 1352ش. امام جماعت مسجد و بقعه آقا پیر بوعلی است در این باره می گوید: «اوائل این مکان فقط یک قبر بود که رویش یک پارچه سبزی کشیده بودند. شب ها نیز چراغ نفتی کوچکی رویش روشن می کردند. آن وقت ها هنوز این جاها آسفالت نشده بود. به خاطر اینکه صاحب این مقبره یک عالم زاهد به نام آقا پیر بوعلی بوده، توسط آیه الله لاکانی این قبر محصور شد و یک بقعه کوچکی شکل گرفت و کم کم توسعه پیدا کرد.» بنابراین؛ ساخت بقعه آقا پیر بوعلی به نیم قرن بیشتر نمی رسد.

       حاجی معتمد می گوید: آیه الله لاکانی دستور دادند وسط بقعه پرده ای نصب شود و یک قسمت  به عنوان مسجد محسوب شد و حکم مسجد جاری شد. بعد در سال ۱۳۸۴ش. مسجد از بقعه منفک شد و هر کدام از نظر ساختمان از هم تفکیک شدند و بمرور هر کدام توسعه پیدا کردند.

  اولین پیشنماز مسجد پسر رئیس العلماء به نام حاجی رهبر بود که نماز خواندن او هم به صورت پراکنده بود. مثلاً در طول سال محرم و صفر و رمضان نمازجماعت برگزارمی شد که تا ۱۳۵۲ش. آیه الله ضیاءبری مرا برای این مسجد فرستاد.»[3]  [1] . واژه پور تلفظ گیلکی کلمه پر فارسی و ملای عربی و  full انگلیسی است. این واژه گاهی به معنی فرزند نیز استعمال می گردد.

  [2] . کژده در اصل کیشده (کیش ده) بود؛ یعنی روستایی که درختان کیش (شمشاد) در آنجا وجود دارد. این واژه در لهجه محلی کیژده تلفظ می شود. کیژده در قسمت شرقی روستای شالکو قرار داشت و رودخانه کوچکی (ماهی روخان) در آن برای مشروب کردن شالیزارها جاری بود. با توسعه شهر رشت روستاهای شالکو و ...  که همگی دارای برنجزارهای مرغوب بوده اند، از بین رفته است.

  [3]. پیراسته فر، عبدالکریم، «مسجد آقاپیر بوعلی جانبازان- رشت»، پایگاه خبری تحلیلی پیراسته، خانه مشاور http://www.pirastefar.ir/?p=3116 ، 5/5/1394.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : بقعه ,بوعلی ,مسجد ,توسعه ,واژه ,الله ,توسعه پیدا ,سبزی کشیده ,پارچه سبزی ,قرار داشت ,
  بقعه آقا پیر بوعلی

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر