خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

ربا خواری به سبک جدید تحت عنوان لیزینگ

      بارها پیش آمد که از خودمان سئوال می کنیم چرا دعاهای ما به اجابت نمی رسد. آیا مسئله خاصی در این میان وجود دارد؟ اگر مسئله ای نیست پس چرا خداوند تعالی را هر چقدر می خوانیم، جواب نمی شنویم؟ مشکل اصلی نه در دعا کردن، بلکه به اعمال و رفتار خودمان بر می گردد. معاملات بد با دیگران نمونه ای از این سوء رفتار است.

      قرض گرفتن و قرض دادن نوعی از معامله در نزد مردم است که باید بر طبق اصول عقلی و صحیح انجام شود، در حالی که در عصر حاضر و در جامعه فعلی ایران، این چنین نیست. مشخصا لیزینگ (فروش اقساطی) یکی از این انواع معاملات بد است. لیزینگ نوعی از ربا خواری مدرن است که به شدت از ناحیه شرع مقدس نهی شده است.

      رباخواری به عمل دریافت ربا گفته می‌شود که معمولاً به صورت شغل در جوامع گذشته و امروزی می‌باشد و فرد رباخوار با دریافت وثیقه و تضمین از فرد وام‌گیرنده، به وی به جنس یا پول وام با بهره می‌دهد. گاهی اوقات ربا به معنی سود بیش از حد و گاهی به عنوان هر نوع سودی در نظر گرفته می‌شود. در قرآن کریم و احادیث مروی به شدت از ربا دادن و ربا گرفتن نهی شده است. ربا موجب نابودی اقتصاد پویای جامعه بوده و فقهای عظام با تمام اشکال آن مخالفت دارند. اما وضیعت اقتصاد جامعه فعلی مردم در کشور ایران به گونه ای است که بسیاری از آنان سرمایه و پولی برای خرید کالا ندارند و مجبورند زیر بار قرض و قول بروند.

      لیزینگ LEASING در ایران: لیزینگ در چارچوب قرارداد اجاره به شرط تملیک منعقد و به موقع اجرا گذاشته می شود و طی آن حق استفاده از دارایی برای مدت معینی به اجاره گیرنده (مستاجر) واگذار و در پایان مدت قرارداد نیز مالکیت و دارایی به اجاره گیرنده منتقل می شود. در هنگام عقد قرارداد باید دوره (مدت) قرارداد، مبلغ دقیق، تعداد اقساط اجاره و نحوه تعیین و محاسبه اصل و فرع قیمت باقی مانده مشخص شود. نقطه مشترک انواع معاملات لیزینگ، موضوع بازپرداخت اقساط آن است که باید در فواصل زمانی معین و منظم به صورت ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و یا سالانه پرداخت شود.

       اما در یک دید کلی لیزینگ یکی از شیوه های جدید قرض دادن است که با بهره درصدی همراه با جریمه تاخیر در پرداخت دیون است. لیزینگ در کالاهای اساسی مورد نیاز زندگی مانند لوازم خانگی، ماشین و مسکن دیده می شود که همگی ربا خواری مسلم بوده و جامعه اسلامی و انقلابی ایران را به سمت پرتگاه سوق می دهد.

      از دولت محترم تدبیر و امید انتظار می رود به عنوان اولین گام در اقامه اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است، بساط لیزینگ های دولتی و شبه دولتی را جمع کند تا مردم مسلمان ایران بیش از این عذاب نکشند.


  این مطلب تا کنون 15 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : لیزینگ ,جامعه ,اجاره ,اقتصاد ,مردم ,معاملات ,اجاره گیرنده ,انواع معاملات ,جامعه فعلی ,
  ربا خواری به سبک جدید تحت عنوان لیزینگ

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر